6 Sierpnia i Traugutta - fotografie


 
2013 r. Widok na ul. 6 Sierpnia z ul. Piotrkowskiej. Przed przebudową ulica posiadała wąskie chodniki
i była miejscem, przez które się tylko przechodzi.
2017 r. Widok z przebudowanej obecnie ul. Traugutta. Srebrny Chrysler musi wykonac manewr, żeby wyminąć drzewo i ławkę. Perspektywę ulicy wypełniają drzewa - kwitnące wiśnie. Na wlocie widać zegar
- symbol i miejsce spotkań przy 6 Sierpnia.
Zegar - miejsce spotkań, miejsce koncertów, a formalnie.... środek skrzyżowania.
2013 r. Choć przy ulicy zlokalizowane były lokale gastronomiczne, klienci nie mieli wiele możliwości by skorzystać z przestrzeni ulicy. Było tu po prostu nieprzyjemnie.
Obecnie ciężko rozróżnić co jest jezdnią, a co częścią pieszą. Choć może wygladać to groźnie, to jadącemu rowerzyście nic nie grozi. Dopuszczalna prędkość na woonerfie to 20km/h. Ten odcinek ulicy jest jednokierunkowy dla samochodów, ale dwukierunkowy dla rowerzystów.
Kiedyś 6 Sierpnia nie posiadała swojego charakteru. Szeroki pas asfaltu zachęcał kierowców do szybkiej jazdy. Nocą upodobali ją sobie także motocykliści, co przy wąskiej i wysokiej zabudowie potęgowało ryk silników.
Wymiana nawierzchni spowodowała, że ulica nabrała kameralnego charakteru. 30 letnie drzewa wiśniowe poza funkcją ozdobną, pełnią funkcję szykany - rosną w środku ulicy i wymuszają zmianę kierunku jazdy.
Kiedyś znakomita architektura nie posiadała godnej oprawy w postaci eleganckiej posadzki. Żeby przekroczyć ulicę, trzeba było pokonać zebrę.
Dziś jest to strefa zamieszkania i  królestwo pieszych.
Zachowana ciągłość chodnika przez wlot woonerfu w al. Kościuszki. W przyszłości chodnik w tym układzie będzie kontynuowany wzdłuż całej alei.
Widok w kierunku ul. Piotrkowskiej. Parking rowerowy jest zawsze pełny - niezależnie od pory dnia czy roku.
Piesi nie muszą się obawiać - to kierowcy muszą im ustąpić piewszeństwa.
Wiśnie piłkowane odmiany kanzan już za kilkanaście lat stworzą przepiękny baldachim z kwiatów osłaniający całą ulicę.
Widok w ulicę Traugutta. Rodzic może się czuć bezpiecznie - razem z córką są na tym skrzyżowaniu chronieni zarówno przez przepisy jak i architekturę ulicy.
W ciepły wiosenny dzień taki widok jest naturalny - lokalna lodziarnia i wygodne ławki zachęcają do odpoczywania - wprost na ulicy.
Traugutta - choć miejsca jest niewiele, każdy ustępuje drogi każdemu. Na woonerfach odbywa się to naturalnie.
Traugutta/Hotelowa - w przyszłości ten fragment ulicy będzie stanowił wraz z ul. Hotelową i Moniuszki plac. Drzewa z ławkami stanowią szykanę dla pojazdów. Ojciec z dzieckiem idą... środkiem części jezdnej dla pojazdów.
Plac przy Y.M.C.A. Potrójna szykana robi na kierowcach wrażenie. Choć w strefie zamieszkania znaki nakazu sa zbędne, to tutaj ze względu na ilość koniecznych do wykonania manewrów zdecydowano się na ich ustawienie - są aż trzy!
W osi ulicy znajduje się wielofunkcyjny pas - zimą większa jego część jest zajęta przez parkujące auta, latem zaś dominują niewielkie ogródki gastronomiczne.
W części po której poruszają się samochody zamonotowano kamienne trapezoidy potocznie zwane ,,poduszkami berlińskimi". W przypadku, gdy odcinek prosty jest zbyt długi i nie da się zbudować szykany - takie niewielkie wyniesienia studzą zapędy tych ,,szybszych" kierowców. Jednocześnie kształt poduszki pozwala swobodnie przejechać obok niej rowerzystom.
Skrzyżowanie Traugutta i Sienkiewicza. Niegdyś niezagospodarowana parcela czeka na swojego inwestora. Do tego czasu będzie służyć lokalnym dzieciom jako plac zabaw.
Nawet niewielka przestrzeń może wypełnić się inspirującymi dla dzieciaków zabawkami.
Stare drzewa po odpowiedniej pielęgnacji nie tylko zdobią plac, ale też w ciepłe dni dają przyjemny cień. Choć plac znajduje się kilkanaście metrów od ruchliwego skrzyżowania, miejsce zdaje się być ciche i spokojne.
Przy ulicy Sienkiewicza stanęła tablica Systemu Informacji Miejskiej. Po jednej stronie znajduje się standardowa mapa, po drugiej - plan woonerfów na Traugutta i 6 Sierpnia, wraz z niezbędnymi informacjami, co każdy mieszkaniec powinien wiedzieć o strefie zamieszkania i woonerfach.
Po dniu spędzonym w przedszkolu warto się zrelaksować na placu zabaw pod okiem niezastąpionej babci.
menu główne
woonerfy w Łodzi
spacer po 6 Sierpnia i Traugutta
Klientom nie przeszkadzają przejeżdżające auta. Kierowcy też przez ten obszar przejeżdżają powoli - w końcu nie wiadomo czy z ogródka nie wyjdzie pieszy.
Pierwszy w Polsce portal poświęcony tworzeniu ulic przyjaznych mieszkańcom
menu    |  aktualności/archiwum   |   woonerf?   |  jak to zrobić?   |   przykłady ze świata   |  woonerfy w Łodzi   |   kalendarium      
twój woonerf w budżecie obywatelskim   |   kontakt/współpraca